hello egészség

Íme 4 ismert diéta, és amit tudni kell róluk

Aki úgy dönt, változtat az étkezési szokásain, számtalan étrend közül választhat. Vannak ismertebb, és kevésbé ismert étrendek, van zsírszegény, szénhidrátszegény, fehérjeszegény étrend, de létezik mindezek ellentéte, és persze még számtalan egyéb lehetőség is. Azt, hogy ezek közül mi magunk melyiket választjuk, nagyban befolyásolja, hogy miért akarunk változtatni az étrendünkön. Van, aki valamilyen betegség miatt kényszerül diétára, másnál különleges tápanyagigények merülnek fel, akad, aki élethelyzetéből kifolyólag változtat az étrendjén, és persze olyan is van, aki a súlyán szeretne változtatni. Az étrendek sokféleségét nehéz számon tartani, olykor bele is keveredünk abba, hogy a tengernyi divatos elnevezés pontosan milyen diétát is takar. Összegyűjtöttünk most néhányat az ismertebbek közül, lássuk, mit kell tudni róluk:

Vegetáriánus étrend:

A vegetarianizmus a nevéből eredően az a táplálkozási forma, ami az állat megölésével járó táplálék fogyasztását veti el. Világszerte egyre többen választják ezt az étrendet az egészségesebb életmód reményében, de sok vegetáriánus számára ez nem csupán táplálkozási gyakorlat. Sokan törekszenek arra, hogy lehetőségeikhez mérten minél kevesebb állatnak okozzanak szenvedést. Ebből a hitükből ered, hogy nem fogyasztanak húst.

A 7 leggyakoribb típus:

  • Lakto-vegetáriánus étrend
  • Ovo-vegetáriánus étrend
  • Ovo-lakto vegetáriánus étrend
  • Peszko-vegetáriánus étrend
  • Flexitariánus étrend
  • Vegán étrend

A vegetáriánusok étrendje gyümölcsökből, zöldségekből, gabonafélékből, zsírokból és fehérjékből áll. Az állati fehérjét az étrend fehérjében gazdag növényi ételekkel pótolja, ilyen például a tofu, a magvak, hüvelyesek, diók.
A vegetáriánus étrend egyes fajtái a tejtermékek fogyasztását engedik, mások nem. Ami semmiképpen nem lehet a fogyasztható ételek listáján azok a húsok (sertés, borjú, marha), hús alapú összetevők, szárnyasok, halak, tenger gyümölcsei.

Súlycsökkenés: A vegetáriánusok a kevesebb zsírsavbevitel és a magas rostfogyasztás miatt többnyire sokkal ritkábban küzdenek súlyfelesleggel, mint az állati táplálékokat fogyasztók. Főképp, ha az édességek mennyiségére is odafigyelnek. Azok a fogyókúrázók, akik ráállnak a vegetáriánus étrendre, hatékonyan szabadulnak meg a fölösleges kilóktól és az anyagcseréjük is javul.

Miket fogyaszthatunk a vegetáriánus étrendben?

Zöldségek, gyümölcsök, egészséges zsírok, magvak, hüvelyesek, diófélék, gabonafélék, és ezek sokszínű variációja. A változatos étrend mindenképpen ajánlott, hiszen egyoldalúan egyik étrend sem kielégítő. Érdemes odafigyelni a fehérjék, omega-3 zsírsavak, vas, cink, kálcium, D-vitamin és B12 vitamin megfelelő bevitelére.

Vegán étrend:

A vegetáriánus étrendet követőkhöz hasonlóan a vegán étrendet követők sem fogyasztanak húst, ám ők ennél is szigorúbb szabályokat követve mindenféle állati eredetű tápláléktól tartózkodnak. A veganizmus a vegetarianizmus legszigorúbb formája, etikai, környezetvédelmi vagy egészségügyi okokból korlátozza az összes állati terméket, a hús mellett a tejtermékeket, a tojást és az állati eredetű termékeket, például a zselatint, a mézet, a tejsavót sem engedi fogyasztani.

Súlycsökkenés: Úgy tűnik, hogy a vegán étrend nagyon hatékonyan segíti az embereket a fogyásban – gyakran kalóriaszámlálás nélkül.

Miket fogyaszthatunk a vegán étrendben?
Bármilyen növényi alapú ételt. A vegán konyha alapjai a zöldségek, gyümölcsök, gabonák, hüvelyesek, diófélék. Mandula-, gabona- vagy szójaitalt a tehén- vagy kecsketej helyett. Tojás helyett a vegán receptek almaszószt, őrölt lenmagot, burgonyapürét, tofut vagy kereskedelmi, keményítőalapú tojáshelyettesítőt javasolnak.
Az étrend követői ajánlják a B12, kalcium, vas megfelelő pótlását.

Paleolit étrend

Az étrend őseink táplálkozását próbálja követni, az alapokhoz visszanyúlni, tehát a természetes formában előforduló élelmiszereket ajánlja, azokat, amiket gyűjtögetéssel, vadászattal tudtak enni őseink. Ezek az úgynevezett A minőségű élelmiszerek, főképp húsok, zöldségek és gyümölcsök. Az életmódot követők szerint a legtöbb modern betegség összekapcsolható a nyugati étrenddel, valamint a gabonafélék, tejtermékek és feldolgozott élelmiszerek fogyasztásával. Éppen ezért a diétát követők nem fogyasztanak gabonát, hüvelyeseket, tejtermékeket és finomított szénhidrátokat.

Súlycsökkenés: A paleo diéta jelentős fogyáshoz és karcsúbb derékhoz vezethet.

Miket fogyaszthathatunk paleo diétában?
Sok csontos, zsíros fűvel táplálkozó állat húsát, mint a baromfi, a vörös húsok, sertéshús, de ide tartozik a tenger gyümölcsei és a tojás is. A telített és telítetlen zsírok egyaránt fogyaszthatók, beleértve a magvakat, természetes növényi olajokat (kókusz, avokádó, olíva). Az étrend leginkább zöldségek és gyümölcsök formájában tartalmazhat szénhidrátot, de megengedettek a különböző gyökérfélék is. A gabona tartalmú ételek teljesen kizártak.
Az étrend követői ajánlják a D-vitamin, kalcium, magnézium és az Omega-3 zsírsavak beillesztését a mindennapi étrendbe.

Ketogén étrend:

A ketogén diéta nagyon alacsony szénhidráttartalmú, magas zsírtartalmú étrend. Lényege, hogy a szénhidrátbevitel drasztikus csökkentésével és a fehérjebevitel korlátozásával a szervezetet metabolikus állapotba hozzuk, amit ketózisnak nevezünk. Amikor a szervezet szénhidrát raktárai kiürülnek, a zsírok lesznek az elsődleges energiaforrások. Ekkor a test hatékony zsírégetésbe kezd.
A ketogén étrendet követőknek kerülni kell minden olyan ételt, amiben magas a szénhidráttartalom. Tiltottak a cukros ételek, üdítők, búza alapú termékek, rizs, tészta, gabonafélék, a legtöbb gyümölcs, hüvelyesek, gyökérzöldségekés gumók, egészségtelen zsírok, alkohol, szószok, alacsony zsírtartalmú vagy diétás termékek.

Súlycsökkenés: A ketogén étrend hatékony módja a fogyásnak.

Miket fogyaszthatunk a ketogén diétánál?
Az étrend nagy része olyan ételekre alapozható, mint hús, hal, tojás, vaj, sajt, diófélék, egészséges olajok, avokádó és rengeteg alacsony szénhidráttartalmú zöldség, mint a zöld zöldségek, paradicsom, hagyma, paprika.
Ahogy közeleg a tél vége, úgy érezzük egyre inkább, hogy szeretnénk mi is felfrissülve, néhány kiloval könnyebben kilépni a napfényre. Ehhez nem kell más, mint némi tudatosság, kitartás, odafigyelés. A választott, megfelelő táplálkozás, a rendszeres sport, séta a friss levegőn és a pihentető alvás együtt tökéletes alapot adnak, s mire elindulsz, hogy a bevásárlóközpontban beszerezd a tavaszi kollekció legújabb darabjait, elégedett leszel majd magaddal, és az alakoddal.